Üst Menu
       
 
 
   10 Bin Koruma Memuru Alınacak İçişleri Bakanı Muammer Güler: Hassas bölgelerin korunması için 10 bin koruma memura alınacak...
10 Bin Koruma Memuru Alınacak İçişleri Bakanı Muammer Güler: Hassas bölgelerin korunması için 10 bin koruma memura alınacak...

 

http://82.222.152.134/imgsdisk/2013/05/20/200520131621224576113.jpgHassas bölgelerin korunması için 10 bin koruma memuru alınacağı açıklandı.


İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, sadece koruma görevi ile sorumlu koruma memurlarının alınacağını söyledi. Bakan Güler, “Bu konuyla ilgili yasal hazırlıklara başladık, yıl sonuna kadar yasayı çıkaracağız” diye konuştu.
 
Güler, şu anda koruma hizmeti yapan Türkiye genelinde 29 bin polisin koruma olarak görev yaptığını, bu korumaların kişi, makam, bina koruması yapan veya hassas bölgede çalışanlar olduğunu belirterek, “Bu emniyete yeni alınacak koruma memuru sayısı arttıkça polislerin içinde olup koruma yapanları kendi görevlerine geri döndüreceğiz” dedi.

Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'IN bakanlar kurulunda talimat verdiğini açıklayan Güler, “Stat ve üniversiteleri bu koruma memurları koruyacak. En az lise mezunu olma koşulu aranacak koruma memurlarına 4 ay teorik, 2 ay fiziki eğitim verilecek. Zaman içinde karakolda nöbet tutan polisleri de bu noktadan geri çekmeyi  ve koruma memurlarına bu alana yönlendirmeyi düşünüyoruz. Koruma memurları nöbet saatine göre çalışacak.” dedi.

Koruma memuru emniyet hizmetleri sınıfına mensup olacak. Ve silah kullanabilecek. Acil olaylara müdahale yetkisi  olacak.

STATLARDA DURUM VAHİM

Statlarda çıkan olaylarda 4 bin 238 kişiye ceza verildiğini belirterek, “Bunların bin 583 kişiye stada girmeme yasa koyduk. Bin 85 kişiye hakaretten ceza verdik. Statlara özel yetişmiş koruma memurlarını koyacağız. Retina taraması yapılacak. Kişiye zoom yapan kameralara gelecek.” dedi.

Ebru TOKTAR ÇEKİÇ/ akşam.com.tr ANKARA
 

Güler, Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alınacak !İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alınacak.  Özel güvenlik kadrosundan memur alımı, devlet güvenlik görevlisi alım kadrosu, güvenlik memuru alım şartları, bekçi alımı yapılacak mı?

 

Üniversite ve stadyumlardan özel güvenlik çekilecek, İçişleri Bakanı Güler, Emniyet Hizmetleri Sınıfı'nda, 'Koruma Memuru' adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

 

Sayın Muammer Güler, özel güvenlik konusuyla ilgili Anayasa'nın, ''üniversiteler ve bağlı birimler, devletin denetiminde ve gözetiminde olup buralarla ilgili güvenlik tedbirleri devletçe alınır'' içerikli 130. maddesini anımsattı. Güler, ''Bununla ilgili olarak devlet orada polis marifetiyle de gerekli tedbirleri aldırabilir veya özel güvenlik aracılığıyla da  bu tedbirleri yürütebilir. Tabi özel güvenliğin  polisle, genel kollukla ilgili yetkileri olmadığı için burada bazı sıkıntıların olduğu ortaya çıktı'' dedi.

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bakanlar Kurulu'nda böyle bir talimatı olduğunu ve şu anda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile çalıştıklarını bildiren Güler, ''Sadece üniversitelerle, statlarla, yurtlarla ilgili bir çalışma var. Ama bu iş özel güvenlikle beraber mi yürütülecek,  yoksa farklı şekilde mi yürütülecek, buna çalışacağız'' diye konuştu.

Sayın Güler, bütün bunlardan önce emniyet hizmetleri sınıfı içinde koruma memuru  adıyla bir yeni çalışmaları olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
''Onu şimdi olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu koruma memurları sadece koruma işi yapacaklar. Neyi koruyacaklar? Şahısları, kurumları, bina ve tesisleri, hassas bölgeleri, misyonları, araçları gibi özel şeyleri koruyacaklar. Görevleri sadece koruma olacak. Ama emniyet hizmetleri sınıfında olacak. Bunları özel olarak 4 ay teorik, 2 ay da tatbiki eğitim vererek, yetiştireceğiz.

 

Artık polis bile kendi karakolunun önünde nöbeti kendisi yapmayacak. Polisin ayrı görevi olacak. Polis kendi branşına göre hizmetini sürdürecek. Ama şu anda polisimiz ne yapıyor? Hem polislik yapıyor,  hem de gerekirse kapının önünde nöbet tutuyor. Bu nöbetçiler, belli bir saat çalışacaklar. O saatin dışında biz bunlara fazla görev vermeyeceğiz.

 

Zaman içinde, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı gibi kurumlarda da üst amirler ve ihtisas eğitimlilerin dışında, koruma görevini artık yavaş yavaş koruma memurlarıyla yürütmeye çalışacağız. Şimdi bu işin hazırlığını yapıyoruz. Yasal değişiklik yapacağız. Hepsi ayrı ayrı eğitim görecekler. Üniversite veya statlarda görev vereceğimiz koruma memurları da bunlardan seçilebilecek. Bunların içinde özel güvenlik belgeleri olanlardan da yararlanabileceğiz. Hatta özel güvenlikte çalışan ve belli bir yaşı aşmayanlar, belki bir tercih sebebi olacak.''

10 bin koruma memuru

Koruma memurlarının sayısının ne olacağı sorusu üzerine Güler, şu anda Türkiye'de bütün koruma hizmetleri için 29 bin kişi istihdam edildiğini bildirdi.

Güler, bunun çok olduğunu ifade ederek, ''29 bin kişiden zaman içinde tasarruf edeceğiz. İlk planda 10 bin kişiyi eğitmeyi düşünüyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı ama koruma memuru'' dedi.

''Yeni mi alınacak, teşkilat içindeki 10 bin kişiyi mi eğiteceksiniz?'' sorusuna Güler, ''Yeni alacağız'' yanıtını verdi.

Güler, koruma memurlarının lise mezunu olacağını, belli fiziki şartları taşıyacaklarını ve bunları 28 yaş gibi planladıklarını dile getirdi.

''Lise mezunu statüyü düşürmüyor mu?'' sorusu üzerine Güler, mevcutlarda da lise mezunu olduğunu hatırlattı. Güler, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarından da koruma memuru alabileceklerini söyledi.

Güler, ''10  bin koruma memuru için start ne zaman verilecek?'' sorusu üzerine de kanuni hazırlığı bitirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Çalışmanın önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetişmeyeceğini vurgulayan Güler, düzenlemenin bu yasama dönemine yetişmeyeceğini ancak yıl sonuna bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Güler, koruma memurlarının üniformalarının polisten farklı olabileceğini dile getirerek, ''Ancak polis gibi acil olaylarda müdahale yetkisi olacak. Olayın bütün delillerini muhafaza ederek genel kolluk yetkisine haiz adli polisler gelene kadar orada gerekli müdahaleyi yapabilecek'' dedi.
Özlük haklarının sorulması üzerine Güler, ''Eşite yakın olacak, böyle bir planlamamız var'' diye konuştu.

Özel güvenlik personelinin sayısı 262 bine ulaştı

Son yıllarda hızla gelişip istihdama önemli katkı sağlayan özel güvenlik sektöründe çalışanların sayısı 262 bini geçti.

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite ve stadyumlardan özel güvenliğin çekileceği, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in 10 bin özel güvenlikçinin kamuya alınacağına ilişkin açıklamaları ardından gözler özel güvenlik sektörüne çevrildi.

Son yıllarda hızla gelişip istihdama önemli katkı sağlayan sektörün ekonomik büyüklüğünün 3 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un yürürlüğe girdiği 2004 yılından itibaren bin 506 özel güvenlik şirketi ile 744 eğitim kurumuna faaliyet izin belgesi verildi.

Valiliklerin verdiği 66 bin özel güvenlik iznine istinaden açılan 470 bin 982 özel güvenlik görevlisi kadrosunda, şu anda 262 bin 766 kişi görev yapıyor.

Özel güvenlik firmalarının denetlenmesi de Emniyet Genel Müdürlüğünün görevleri arasında. Bu kapsamda gerekli şartları sağlayamayan şirketlerden 225'inin ve eğitim hizmeti veren kurumlardan 159'unun faaliyet izin belgesi iptal edildi. Özel güvenlikçi olarak çalışanlardan 204 bin 673 kişi yenileme sınavına alındı.


Emniyetin daha önce bekçi alımı yapılacak diye yayınladığı haberden henüz bir ses seda çıkmadı. İşte Emniyetin 18/03/2013 tarihinde yayımladığı haber:

En az ortaokul mezunu olacak  bir nevi polisimize yardımcı olacak ve 5 yıl sonrada kıdemli bekçi olarak görevini sürdürecek hatta polis teşkilatına katılma hakları da kazanacaktır.

Eskilerden hepimizde hatırladığı gibi hemen hemen her mahallede sokaklarda bir bekçi varken şuan günümüzde sadece alış veriş merkezlerinde veya bazı iş yerlerinde görmekteyiz nerdeyse bekçi mesleği ortadan kalkmaktaydı. Emniyet Genel Müdürlüğü almış olduğu bu karar doğrultusunda bir çok işsiz vatandaşımıza da gelir kapısı olacak ve kamu sektörüne büyük bir adım atmış olacak...

EGM bekçi teşkilatına alınacak olan bekçiler şu görev ve pozisyonlarda bulunacaktır.

Bekçilerin işbaşı yapmasının ardından koruma görevi yürüten 20 bin polis suçla mücadeleye çekilecek. En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500 - bin 700 TL arasında maaş alacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında emniyet bekçisinin görevleri ve yetkileri tanımlandı.

Özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıl intibak dönemine tabi tutulacak.

Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

EGM’ce ihtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar yapılacak sınav ile polis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

BEKÇİLERİN GÖREVLERİ

- Bir kimsenin can,mal, ırzına yapılan saldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak. [1]

- Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.

- Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak

 
Bekçi alım süreci ve şartları EGM'den gelecek bilgiler doğrultusunda sizlerle paylaşılacaktır, e-haber ajansi tarafından ilan süreci takip edilmektedir. Bizi izlemeye devam ediniz... 

(Kaynak: http://www.e-haberajansi.com/guler-devlet-kadrosuna-10-bin-koruma-guvenlik-memuru-alinacak--233389.html )

Resimleri
  Haberler & Duyurular
7 ARALIK 2014 TARİHİNDE YAPILAN 55. ÖZEL GÜVENLİK SINAVI SORU VE CEVAPLARI WEB SİTEMİZDE YAYINLANMAYA BAŞLAMIŞTIR.
TIKLAYINIZ..
07.12.2014

7 ARALIKTA YAPILAN 55. ÖZEL GÜVENLİK SINAVI SONUÇLARININ AÇIKLANMA TARİHLERİ..
Temel Eğitim Sınav Sonuçları 19 Aralık 2014,, Yenileme Sınavı Sonuçları 26 Aralık 2014 Tarihlerinde açıklanacaktır.
07.12.2014

7_ARALIK_2014_TE_YAPILAN_55._OZEL GUVENLIK_SINAVI_SORU_VE_CEVAPLARI

07.12.2014

7 ARALIK GÜVENLİK SINAVI GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANMIŞTIR.
TIKLAYIN VE NEREDE SINAVA GİRECEKSİNİZ ÖĞRENİN..
27.11.2014

26 EKİM 2014 ÖZEL GÜVENLİK SINAVI (54. SINAV) SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ..

27.11.2014

2015 YILI SINAV TAKVİMİ AÇIKLANMIŞTIR..
TIKLAYINIZ
08.11.2014

DUYURU..! 26 Ekim Özel Güvenlik (54. Sınav) Temel Eğitim Sınavı Sonuçları AÇIKLANMIŞTIR.. Tıklayınız..

08.11.2014

16.10.2014 Perşembe Günü Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde. Program ve Kokteyl Saati:12:00
Belediyemiz tarafından Güvenlik kursuna katılım sağlayan tüm kursiyerlerimize Mezuniyet belgesi verilecektir. Sınavda başarılı olan kişilere Sertifika
12.09.2014

53. SINAV OZEL GUVENLIK SORU VE CEVAPLARI

05.09.2014

52. OZEL GUVENLIK SINAVI SORU VE CEVAPLARI

24.05.2014


  Sayfalar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

www.asirguvenlik.com Eurosoft Bilgisayar Sistemleri

 
 
Aktif Ziyaretçi : 2 | Bügün Tekil : 39
Asır Güvenlik Eğitim
2009-2012 Her Hakkı Saklıdır.
İp Numaranız : 54.227.34.0
 
Aktif Ziyaretçi : 2 | Bügün Tekil : 39 | İp :54.227.34.0 2009-2012 Her Hakkı Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama Gizli Alan.